آموزش ریدینگ زبان انگلیسی

در این صفحه ما به یادگیری و آموزش ریدینگ زبان انگلیسی و بررسی مهارت‌های خواندن، نقش درک مطلب در توسعه مهارت ‌های سواد آموزی و گام هایی که می‌توانید برای بهبود مهارت‌های خواندن خود بردارید، می‌پردازیم. (این صفحه به شما در یادگیری و آموزش خواندن زبان انگلیسی کمک خواهد کرد.)

دوره ریدینگ (Reading) زبان انگلیسی

معرفی دوره:

ریدینگ یه مهارت بسیار مهم در یادگیری زبان انگلیسیه. چون یه مهارت چند وجهیه. یه کتاب ریدینگ رو در نظر بگیر. هم میتونی مهارت خوندنت رو تقویت کنی, هم میتونی فایل صوتی همون ریدینگ رو گوش کنی و لیسنینگت رو تقویت کنی, هم با الگو گرفتن از سبک نویسنده و ساختار های داخل ریدینگ میتونی رایتینگت روتقویت کنی وآخرش هم اون متن رو خلاصه کنی و با صدای بلند تکرارش کنی که خب مهارت اسپیکینگت رو متاثر میکنه.

با گذروندن دوره ریدینگ زبان انگلیسی نوگولرن به همه این مهارت ها دست پیدا می کنی.

مقدمه:

یادگیری ریدینگ زبان انگلیس خواندن شامل مهارت های مختلفی است که ممکن است در تمام جنبه های زندگی نمود داشته باشد. داشتن توانایی‌ خواندن قوی به شما این امکان را میدهد که هر چیزی که می‌خوانید، تفسیر و معنا پیدا کند و زمانی که به طور مداوم این مهارت ‌ها را تکرار کنید می‌ توانید توانایی خود را برای برقراری ارتباط مؤثر از طریق نوشتن توسعه دهید.

چرا آموزش ریدینگ زبان انگلیسی اهمیت دارد؟

همیشه این پرسش برای افراد مختلف مطرح بوده که چرا در زبان انگلیسی مهارت روخوانی و درک مطلب یا Reading از اهمیت زیادی برخوردار است؟ البته یادگیری ریدینگ زبان انگلیسی به چندین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار می باشد که در این صفحه به چند دلیل اصلی در این رابطه اشاره می کنیم.

چگونه به آموزش ریدینگ زبان انگلیسی بپردازیم؟

هنگامی که چیزی را مطالعه می‌کنید معمولا با کلمات جدید مواجه می شوید. اگر به نظر شما تعداد کلمات جدید زیاد است سطح آن نوشته بالاتر از سطح شماست و باید به دنبال متن ساده تری برای مطالعه باشید. اما اگر فقط به عنوان مثال ۵ کلمه جدید در هر صفحه موجود باشد، شما میتوانید به راحتی این کلمات را فراگیرید به طوری که برای این کار حتی نیازی به دیکشنری هم نخواهید داشت و می‌توانید معنا را با توجه به مفهوم متن و کلمات قبل و بعد آن بفهمید.

از این طریق نه تنها کلمات جدیدی را یاد میگیرید بلکه به طور طبیعی با نحوه کاربرد آن ها در جمله نیز آشنا می‌شوید.

شما می توانید هر اندازه که دوست داشته باشید یک متن را سریع و یا کند بخوانید. می توانید ۱۰ صفحه را در مدت ۳۰ دقیقه و یا برای مرور حتی روی یک صفحه یک ساعت وقت صرف کنید. اما در زمان صحبت کردن یا گوش دادن این امکان را نخواهید داشت.

یکی از مهم ترین مزیت های آموزش خواندن زبان انگلیسی این است که افراد مختلف با سرعت های متفاوتی یک متن را میخوانند. توجه داشته باشید متنی را انتخاب کنید که به موضوع علاقه داشته باشید چرا که این امر در سرعت خواندن شما موثر است.

به عنوان مثال اگر می خواهید به زبان مادری خودتان در مورد سیاست مطالعه کنید، چرا این کار را به زبان انگلیسی انجام نمی دهید؟! چرا که با این کار می توانید هم در مورد سیاست اطلاعات کسب کنید و هم به طور همزمان زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

مزایای آموزش ریدینگ زبان انگلیسی

معمولا اشخاص زمانی که می نویسند از زبان صحیح با ساختار گرامری درست استفاده می کنند. اما همیشه در صحبت کردن این موارد رعایت نمی شود. بنابراین با مهارت خواندن Reading شما می توانید به طور طبیعی زبان انگلیسی با گرامر صحیح را مشاهده کرده و فراگیرید.
زمانی که متنی را می خوانید، مثال خوبی از یکWriting را مشاهده می کنید. در متن هایی که می خوانید ساختارها و اصطلاحاتی که در زمان نوشتن می توانید مورد استفاده قرار دهید، مشاهده کنید و میتوانید راحت تر به خاطر بسپارید.

درک مطلب چیست؟

به طور کلی درک مطلب توانایی درک آنچه می خوانید است که شامل چندین مهارت مختلف برای انجام تفسیر و شناسایی معانی در متن است.
مهارت های ضروری مورد نیاز برای درک مطلب عبارتند از:

 1. رمزگشایی
 2. روان خوانی
 3. لغات
 4. استنتاج
 5. حفظ

حالا به صورت گسترده تر به این مهارت ها می پردازیم:

رمزگشایی

رمزگشایی مهارتی است که به شما توانایی به صدا درآوردن کلماتی که شنیده اید اما هرگز نوشته شده ندیده اید را میدهد. این مهارت مبنی بر آگاهی و شناختن واج ها است، که خود توانایی شنیدن صداهای فردی کلمات و اتصال آن صداها به حروف دیگر است. برقراری ارتباط بین یک حرف یا گروهی از حروف صداهایی که تولید می کنند و یک گام مهم برای "صدا کردن" یا رمزگشایی کلمات است.

روانخوانی

روانخوانی و تسلط به عوامل مختلفی بستگی دارد. پیش از هرچیز، بر توانایی شما برای واضح خواندن و هماهنگ بودن با جریان تمرکز می کند.همچنین بر توانایی شما برای رمزگشایی سریع لغات جدید هنگام مطالعه کردن تمرکز می کند.

لغات

توانایی رمزگشایی یا تعیین معنای کلمات جدید نیز می تواند بر درک مطلب شما تأثیر بگذارد. هنگامی که بتوانید به سرعت معانی جدید را متوجه شوید و روابط بین لغات جدید و اصطلاحات آشنا را شناسایی کنید، می توانید توانایی خود را برای فرضیات، شکل دادن به ایده ها و به طور کلی درک بهتر متن هایی که می خوانید افزایش دهید.

استنتاج

استنتاج همچنین یک عنصر کلیدی در درک مطلب است. وقتی استنباط می‌کنیم، اطلاعاتی را از متن به ایده‌ها و نظرات خودمان وصل می‌کنیم که به ما کمک می‌کند معنای آنچه را که می‌خوانیم شناسایی کنیم. به عنوان مثال، هنگام خواندن مقاله ای در مورد پلاستیک در اقیانوس ها، ممکن است استنباط کنید که برای کاهش میزان زباله های پلاستیکی باید بازیافت کنید.
این زمانی اتفاق می افتد که متنی را که می خوانیم هدف و معنای متن به طور واضح بیان نشده باشد. علاوه بر این، توانایی پیوند ایده ها و استنتاج می تواند به افزایش ماندگاری کمک کند.

حفظ

درک مطلب معمولاً به حفظ آنچه که می خوانیم مربوط است و به طور کلی درک مبتنی بر حفظ اطلاعات است. با تمرین مهارت های خلاصه نویسی و به خاطر سپردن مطالبی که خوانده اید، می توانید درک مطلب خود را بیشتر تقویت کنید

مهارت های درک مطلب:

نمونه هایی از مهارت های درک مطلب که می توان آنها را به زبان اموزان آموزش داد و در همه موقعیت های مطالعه کردن به کار برد، عبارتند از:
 • خلاصه کردن
 • ترتیب دهی
 • استنباط
 • مقایسه کردن و تقابل
 • نتیجه گیری
 • از خود راجع به موضوع سوال کردن
 • حل مسئله
 • مرتبط کردن دانش پیشینه ذهنی
 • تمایز بین واقعیت و عقیده
 • یافتن ایده اصلی، حقایق مهم و جزئیات پشتیبان
این مهارت ها به ویژه برای درک آنچه که عموماً به عنوان خواندن اطلاعات یا خواندن هرچیزی شناخته می شود، مهم هستند.
علاوه براین ها زبان اموزان برای حرفه ای تر شدن در خواندن و کسب مهارت های ریدینگ عالیه باید سعی در گسترش دادن دایره لغات خود کنند چرا که در یادگیری هر زبانی توسعه دادن واژگان درست و به جا استفاده کردن از ان ها حرف اول را میزند.

به طور خلاصه برای بررسی هر یک از این مراحل بهتر است روش های زیر را دنبال کنید.

1. هر روز زمانی را برای مطالعه اختصاص دهید.

یکی از موثرترین راه ‌ها برای تقویت هرگونه از مهارت‌ های خود تمرین کردن است. توسعه مهارت های ریدینگ شما در نهایت نیازمند تمرین و تکرار است و می توانید هر روز 10 تا 15 دقیقه را برای مطالعه کردن اختصاص دهید. در این زمان که برای تمرین مهارت های خواندن خود وقت می گذارید، می توانید مقالات خبری، داستان ها، انواع مجله یا هر نوع متنی را بخوانید.

2. برای مهارت خواندن خود یک هدف تعیین کنید.

می توانید برای مطالعه کردن خود هدف تعیین کنید تا به شما کمک کند دایره لغات گسترده تری برای خود ایجاد کنید، درک عمیق تری از متون مختلف به دست آورید. به عنوان مثال، ممکن است هدف خود را برای یادگیری واژگان مختلف مرتبط با یک موضوع مانند مدیریت کسب و کار، فناوری یا موضوع دیگری که به آن علاقه دارید تعیین کنید. سپس، می توانید معانی کلمات ناآشنا را بیابید که به گسترده شدن دایره ی واژگان شما در حین خواندن کمک می کند. همانطور که دایره لغات خود را با کلمات و عبارات سطح بالاتر بالا میبرید، می توانید سطح دشواری متن هایی که می خوانید را افزایش دهید.

3. قبل از خواندن کامل متن ابتدا پیش نمایش ان را بخوانید.

پیش نمایش و اسکن متون می تواند گام دیگری در جهت بهبود مهارت های خواندن شما باشد. می‌توانید این استراتژی را با پیش‌نمایش عناوین، زیرنویس‌ها، سرفصل‌ها و سایر ویژگی‌های متنی اعمال کنید تا پیش از هرچیز ایده‌ای در مورد آنچه می‌خوانید به دست آورید. این می تواند به شما کمک کند تا قبل از شروع خواندن متن، ایده های اصلی درباره متن ایجاد کنید.

4. یک هدف برای خودتان تعیین کنید.

همانطور که متون مختلف را مطالعه می کنید، تعیین هدف را تمرین کنید. به این فکر کنید که چرا متون مختلف نوشته شده اند و چه معانی یا مضامینی را می توان از یک متن فهمید. علاوه بر این، ممکن است هدفی را که برای آن مطالعه می‌کنید، مانند یافتن اطلاعات، پیروی از دستورالعمل‌های یک کتابچه راهنمای کاربر یا لذت بردن از یک داستان، شناسایی کنید. دانستن هدف خود از خواندن یک متن می تواند به شما کمک کند به دنبال ایده ها و جزئیات کلیدی باشید که هدف شما را پشتیبانی می کند.

5. استراتژی های کلیدی برای بهتر شدن مهارت ریدینگ را به کار ببرید.

همانطور که متون مختلف را می خوانید، می توانید چندین استراتژی کلیدی برای کمک به افزایش درک خود به کار ببرید. به عنوان مثال، هنگام پیش‌نمایش یک متن، ممکن است ساختار متن را در ابتدا اطلاعاتی متقاعد کننده یا آموزشی تشخیص دهید. استفاده از استراتژی هایی مانند شناسایی ویژگی های متن، تعیین هدف و یادداشت برداری می تواند به شما در بهبود مهارت های خواندن کمک کند.

6. هنگام مطالعه یادداشت برداری کنید.

یکی دیگر از روش های بسیار موثر برای بهبود مهارت های خواندن، یادداشت برداری در حین مطالعه است. به عنوان مثال، ممکن است هنگام خواندن یک رمان تخیلی یادداشت برداری کنید تا درک عمیق تری از انتخاب زبان نویسنده به دست آورید، یا ممکن است واژگان جدیدی را هنگام خواندن یک مجله علمی یادداشت کنید. یادداشت برداری موثر می تواند شما را ترغیب کند که درباره آنچه می خوانید سؤال بپرسید و با آن ارتباط برقرار کنید. به طور مشابه، ایجاد نمایش‌های بصری مانند نمودارها یا جداول گوناگون می‌تواند مضامین و ایده‌ها را روشن کند و به شما در استنتاج خواندنتان کمک کند. یادداشت برداری می تواند برای تمرین های درک مطلب مانند خلاصه کردن نیز بسیار مفید باشد.

7. آنچه که می خوانید را برای خود خلاصه کنید.

خلاصه کردن مطالبی که می خوانید می تواند مهارت های خواندن شما را نیز بهبود بخشد. خلاصه کردن شما را مجبور می کند تا جزئیات خاص و موضوعات اصلی را در مورد آنچه می خوانید با کلمات خود و از دیدگاه منحصر به فرد خود به خاطر بسپارید. ممکن است سعی کنید آنچه را که می‌خوانید به صورت شفاهی با به اشتراک گذاشتن اطلاعات با یک دوست خلاصه کنید یا خلاصه ‌ای کوتاه بنویسید تا به شما در حفظ و درک آنچه می‌خوانید کمک کند. همانطور که مهارت های reading خود را توسعه می دهید، ارتباطات و توانایی کلی شما برای تعامل با دیگران و عملکرد در حرفه خود نیز می تواند توسعه یابد.

علاوه براین ها زبان اموزان برای حرفه ای تر شدن در خواندن و کسب مهارت های ریدینگ عالیه باید سعی در گسترش دادن دایره لغات خود کنند چرا که در یادگیری هر زبانی توسعه دادن واژگان درست و به جا استفاده کردن از ان ها حرف اول را میزند که با مراجعه به مقاله ی مرتبط با کسب مهارت در لغات میتوانید اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید.

نتیجه

اهمیت مهارت خواندن در بین دیگر مهارت های یادگیری زبان خارجی تا حدی مهم است که بسیاری از موسسات هدف اصلی آموزش زبان خارجی و زبان دوم کسب این مهارت را عنوان کرده اند و این مهم موجب جلب توجه نگارنده ها شده است تا تحقیقی پیرامون این مهارت انجام دهند. در این مقاله، (مهارت های ریدینگ ,درک مطلب , مهارت های درک مطلب و راه حل های ان , چگونگی تقویت مهارت ریدینگ و راهکارهای ان) به بحث کشیده شده است.
هنگام یادگیری مهارت reading مهم است که از مطالب و منابع موثق و قابل اعتماد استفاده کنید – این تنها راه برای بدست آوردن ایده دقیق از توانایی فعلی شما است. شما با شرکت در دوره ی اختصاصی و انلاین NOGO Reading که مختص به اپلیکیشن نوگولرن میباشد میتوانید تمام مهارت های ذکر شده در این مقاله را که مرتبط با ریدینگ میباشد اموزش ببینید و گامی برای پیشرفت خود بردارید.

همانطور که آموزش ریدینگ زبان انگلیسی مهارت های خواندن شما را توسعه می دهد، ارتباطات و توانایی کلی شما برای تعامل با دیگران و در حرفه خود نیز می تواند توسعه یابد.

اشتراک گذاری:

بیش از آنچه انتظار دارید!!

برنامه ریزی آموزشی در اپلیکیشن نوگولرن به شکلی است که در بازه زمانی کوتاه هر آنچه زبان آموزان برای پیشبرد اهداف آموزشی خود نیاز داشته باشند در اپلیکیشن نوگولرن در دسترس خواهد بود. در حال حاضر دوره جامع ایلتس در مراحل پایانی خود قرار دارد و به زودی داخل اپلیکیشن در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت. دوره آزمونهای ملی EPT و MSRT مراحل پایانی تدوین را سپری کرده و به زودی در دسترس عموم قرار میگیرد. دوره های TOFEL, Accent training, Common mistakes و همچنین دوره NOGO-KIDS (دوره مخصوص کودکان) در حال برنامه ریزی جهت توسعه میباشند.

دانلود اپلیکیشن نوگولرن :

دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن
دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن

دورهای نوگولرن

اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن در قالب 8 دوره کاربری طراحی شده است. این دوره های بگونه ای طراحی شده که تمام مهارت های مورد نیاز برای زبان انگلیسی را در برمی‌گیرد.

از تجربه خود در اپلیکیشن نوگولرن برای ما بنویسید و اگر سوالاتی درباره این اپلیکیشن دارید، در دیدگاه برای ما بنویسید ما با کمال میل آماده پاسخگویی و راهنمایی شما هستیم.