تفاوت آزمون EPT با آزمون MSRT

تفاوت آزمون EPT با آزمون MSRT
در این جا در رابطه با مقایسه آزمون EPT و MSRT صحبت خواهیم کرد
در اینجا قصد داریم از چندین جوانب به تفاوت آزمون ept با آزمون msrt بپردازیم. حتما میدونید که دانش زبان یکی از ملزومات داوطلبین مقطع دکتری در تمامی مراکز آموزش عالی کشور هست و بدون داشتن مدرک گواهی سطح زبان مناسب ورود به دوره دکتری و شرکت در آزمون جامع دوره دکتری غیرممکنه.

نگاهی به آمار

وقتی از متقاضیان دوره دکتری در کشور صحبت میشه یک جامعه بزرگ رو ما داریم که روز به روز هم داره به تعداد آنها اضافه میشه . طبق اعلام رسمی سازمان سنجش و دانشگاه آزاد در سال اخیر این تعداد حدود 185000 نفر بوده. هرچند این تعداد یک کاهش نسبی از سال 97 به این طرف داشته ولی نسبت به حدود 130000 نفر ابتدای دهه ی 90 نشان میده که متقاضیان دکتری در حال افزایش هستند.

ترجیح اولیه وزارت علوم و دانشگاه آزاد برای تعیین سطح متقاضیان ارائه مدرک بین المللی زبان مثل ایلتس و تافل هست ولی با توجه به درجه سختی بالا و نیاز به مهارت خاص زبانی مراکز آموزش عالی کشور اقدام به برگزاری آزمون های جداگانه برای تعیین سطح به عنوان پیشنیاز ورود به آزمون جامع کردند. 

تفاوت آزمون EPT با MSRT

امتحان مورد تایید وزارت علوم msrt و امتحان دانشگاه آزاد ept هست. البته امتحان های دیگری مثل mhle هم در کنار این آزمون ها قرار دارند که این آزمون مخصوص رشته های پزشکی هست ولی از لحاظ محتوی تفاوت چندانی با دو آزمون ذکر شده ندارن. همچنین آزمون utept از طرف دانشگاه های تهران و چند داشگاه دیگر از جمله دانشگاه خوارزمی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه اصفهان، دانشگاه مازندران هست. نمره این آزمون از طرف اکثر دانشگاه ها قابل قبوله.

ابتدا اجازه بدید یک سری اطلاعات رو راجع به این آزمون ها بهتون بدیم تا بیشتر با نحوه اجرای آن ها آشنا بشید.

مدت زمان اعتبار آزمون EPT و MSRT

مدت زمان اعتبار مدرک EPT و MSRT
مدرک هر دو این آزمون ها دو سال اعتبار داره و نکته مثبت این هست که داوطلبین محدودیتی در مورد دفعات شرکت در این آزمون ها ندارن و در صورت عدم کسب نمره قبولی میتونن بدون هیچ محدودیتی در آزمون های بعدی شرکت کنند. توجه به این نکته هم مهمه که مدرک آزمون ept برای مراکز آموزش عالی سراسری مورد پذیرش نیست و فقط برای دانشگاه آزاد قابل قبوله و در کل این آزمون ها در خارج از کشور مورد قبول نیستن.

تعداد سوالات و حدنصاب قبولی در آزمون EPT و MSRT

هر دو آزمون ept و msrt حاوی 100 سوال هستند که بر خلاف امتحانات کنکور مرسوم در ایران نمره منفی ندارند پس اولین نکته که باید در مورد این امتحانات مد نظر قرار بدید اینه که به تمام سوالات جواب بدید، حتی سوالاتی که هیچ ایده ای نسبت به اونها ندارید . همچنین نمره قبولی این امتحانات 50 هست . به صورت جزئی تر حداقل نمره قبول مشروط برای شرکت در آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد 80 درصد نمره قبولی یعنی 40 هست ولی متقاضیان برای دفاع نهایی از رساله دکتری آزاد باید نمره 50 رو کسب کنن

مدت زمان آزمون EPT و MSRT

در مورد مدت زمان آزمون، ept 140 دقیقه وقت در چهار بخش لغت ، گرامر ، درک مطلب و کلوز تست در اختیار داوطلبین قرار میده در حالیکه در آزمون msrt زمان حدود 110 دقیقه هست. این حدود به علت لیسنینگ آزمون هست که بین 30 تا 35 طول میکشه.

محتوای آزمون EPT

محتوای آزمون EPT

بخش اول:

در آزمون EPT سوالات 1 تا 25 مربوط به واژگان هستند و داوطلبان باید در یک جمله جای خالی را با گزینه درست پر کنند. بخش لغت ناگزیر به دانش شما در این حوزه نیاز داره و متاسفانه یا خوشبختانه باید گفت هیج تکنیک تضمینی و صد درصدی برای دور زدن این دانش و نمره گرفتن توی این بخش وجود نداره. این هم که بعضا گفته میشه بیشتر جواب ها فلان گزینه خاص مثلا 3 یا 4 هست واقعا تضمینی براش وجود نداره. منابع لغت آزمون EPT کل لغات دوره دبیرستان بعلاوه لغات کتاب 504 واژه ضروری و کتاب لغات ضروری تافل و کتاب 1100 واژه هست. پس به صورت کلی حدود 2500 تا 3000 واژه باید توسط داوطلب خوانده بشه.

بخش دوم:

بخش بعدی EPT گرامر هست که میشه گفت مهم ترین و نمره آورترین بخش امتحان برای داوطلبین این آزمونه. در ept 40 سوال مستقیم از گرامر هست که از سوال 26 و بعد از بخش لغت شروع میشه و تا سوال 65 ادامه داره . 25 سوال اول این بخش یعنی از سوال 26 تا 50 سوالات به این صورت هستند که جمله ی ناقصی داده میشه و داوطلبین باید از بین 4 گزینه جواب درست رو انتخاب کنن . 15 سوال آخر گرامر ept که از سوال 51 تا 65 هست چهار جمله داده می شه و داوطلبین باید جمله غلط رو پیدا کنن و به عنوان جواب انتخاب کنن. با توجه به اینکه تو این نوع سوالات 4 جمله باید از لحاظ درست یا غلط بودن ارزیابی بشن این سوالات از نوع سوالات اول بخش گرامر سخت تر هستند.

بخش سوم:

بخش بعدی EPT درک مطلب هست که دو متن و هرکدوم 10 سوال 4 گزینه ای از شماره سوال 66 تا 85 مطرح میشه. نوع سوالات، درجه سختی متن ها و تکنیک جواب دادن در این متن ها تا حدود زیادی به یک شکله و متن ها هم عمومی هستن.

نکته ی مهم بخش درک مطلب برای داوطلبین MHLE این هست که در این امتحان اکثر متن ها مربوط به علوم پزشکی هستند.

بخش درک مطلب به علت نیاز به دایره واژگان خوب و درک مطلب بالا بخش چالشی حساب میشه و متاسفانه خیلی از متقاضیان آزمون به دلیل بلد نبودن تکنیک های خواندن متن و درک مطلب از این بخش و نمره قابل توجهش صرف نظر میکنن.

بخش چهارم:

بخش نهایی آزمون EPT شامل 15 سوال از شماره سوال 86 تا 100 مربوط به بخش کلوز تست هست که در اون یک متن عمومی داده میشه و 15 جای خالی به صورت سوالات چهارگزینه ای در اختیار داوطلب قرار میگیره . بخش عمده این قسمت به دانش لغت مربوط هست و میشه گفت حدود 3،2 و یا 4 سوال با دانش گرامر جواب داده میشن . مهم ترین تکنیک در این بخش ترجمه حدودی جملات است تا داوطلب بتونه با توجه به معنی حدودی متن به جواب درست برای جای خالی برسه.

محتوای آزمون MSRT

MSRT 1

بخش اول:

در msrt هم 30 سوال گرامر وجود دارد. در msrt سوالات مرتبط با گرامر و ساختار جمله شامل 30 سوال چهارگزینه ای میشن که بعد از بخش listening شروع داوطلب به آنها پاسخ می ده.
به طور کلی سوالات گرامری آزمون msrt نسبت به ept درجه سختی بیشتری دارن و داوطلبین رو بیشتر به چالش میکشن. بیشتر این سختی هم به این دلیله که در هر سوال گرامر msrt بعضا دانش چند نکته متفاوت گرامری برای جواب دادن به هر سوال نیازه در حالیکه سوالات ept اکثرا تک بعدی هستند و حتی با نگاه به روی سوال و گزینه ها میشه تشخیص داد که نکته گرامریشون چی هست.

بخش دوم:

در بخش درک مطلب msrt چهار متن و 40 سوال داره و سوالات 61 تا 100 رو پوشش میده.

بخش سوم:

در بخش درک مطلب msrt چهار متن و 40 سوال داره و سوالات 61 تا 100 رو پوشش میده.
تنها بخش متفاوت آزمون MSRT بخش شنیداری است که 30 سوال اول را شامل می شود به خاطر همین قسمت شباهتی بین این آزمون و آزمون تافل وجود داره. این بخش که تو سه قسمت پخش میشه حدود 30 تا 35 دقیقه طول میکشه.

بخش چهارم:

در نهایت باید گفت که دانش زبان در دنیای امروز یک مهارت با ضرورت انکار ناپذیر برای هر شخصی محسوب میشه. قطعا اشخاص با سطح تحصیلی بالا به علت نیاز به دسترسی و مطالعه منابع به روز که اکثرا به زبان انگلیسی هستند این نیاز رو بسیار بیشتر حس می کنن. به عنوان یک مدرس زبان بهتون پیشنهاد اکید میکنم که یک بار برای همیشه ترس و نگرانی خودتون رو از بابت مواجه با زبان کنار بگذارید و برای یادگیری زبان به صورت پایه ای اقدام کنید.

ولی برای شمایی که فعلا این نوع امتحانات زبان ذهنتون رو مشغول خودش کرده و یه جورایی داره تبدیل به یک سد سر راه تحصیل شما میشه باید بگم که اصلا نگران نباشید چون با دوره ای پی تی و msrt قبولی در این آزمون ها دیگه یک دغدغه نیست.

دوره جامع آزمون های ملی نوگولرن تمام اون چیزی است که داوطلبین این امتحانات با توجه به زمان محدود و مشغله ی بالا و سطح زبان محدود نیاز دارن تا بتونن موفقیت در آزمون رو در زمانی بسیار به صرفه تضمین کنن.

نکات مهم جهت آمادگی برای آزمون EPT و MSRT

notes
  • اولین نکته مهم که به همه ی داوطلبین توصیه میشه جواب دادن به همه ی سوالات امتحان هست چون همونطور که گفته شد این آزمون ها نمره منفی ندارند.

  • می توان گفت بخش گرامر آزمون EPTو MSRT مهمترین بخشی هست که داوطلبان این آزمون ها روی اون حساب می کنن. هم از بابت تعداد بالای سوالات هم درجه ی آسانی بیشتر نسبت به بخش های دیگر . اگر داوطلبی از سطح زبانی بالایی برخوردارد نیست و قصد داره در مدت کم برای قبولی در این آزمون آماده بشه باید ابتدا گرامر رو مهم ترین بخش برای خودش در نظر بگیره و با استفاده از منابع مربوط و معتبر بخش گرامر رو مطالعه کنه . گرامر 40% کل نمره در آزمون EPT و 30% کل نمره آزمون MSRT رو داره پس جواب دادن به درصد خوبی در این بخش میتونه موفقیت رو تا حدود زیادی تضمین کنه.

  • در کنار گرامر سطح لغت مناسب فوق العاده حائز اهمیته . خواندن تمام لغات منابعی که معرفی شد غیر ممکن نیست ولی زمان و تمرین بسیار زیادی نیاز داره پس بهتر هست از منابعی استفاده کنید که توسط متخصصان این آزمون نوشته شده و در آن ها کلمات مهم و ضروری این آزمون به تعداد محدودتر معرفی شده اند. فراموش نکنید که آزمون MSRT بخش اختصاصی لغت نداره پس اگر متقاضی این آزمون هستید وقت کمتری رو برای یادگیری لغات اختصاص بدید.

  • اگر وقت کافی دارید سعی کنید متن های عمومی آزمون های قبل و کنکور کارشناسی را مطالعه کنید . یادگیری لغات توسط متن خیلی بهتر و موثر تر اتفاق می افته . هرچه با فنون درک مطلب بیشتر آشنا باشید و متن های بیشتری بتوانید شانس بالاتری برای جوابگویی به تعداد بیشتری از سوالات درک مطلب دارید. شاید با توجه به فشرده بودن زمان نیاز داشته باشید تا فقط روی تعدادی از متن ها تمرکز کنید و سوالات متن های دیگر را به صورت تصادفی و شانسی جواب بدید . درسته که این راه ایده آل نیست ولی تمرکز درست روی یک متن بهتر از بی دقت خواندن چند متن است.

در متن ها اول به سراغ سوالات بروید تا درک نسبی از متن پیدا کنید و بعد با توجه به سوالات خواندن متن را شروع کنید.

مزیت های دوره آزمون های EPT و MSRT اپلیکیشن نوگولرن

  • 1: در دوره آزمون های ملی نوگولرن 1000 لغت کاربردی امتحان به ترتیب اهمیت و تعداد تکرار در آزمون های اخیر برای کاربران فراهم شده تا نیاز به منابع پرشمار و سنگین از بین برود.
  • 2: دوره ی آزمون های ملی نوگولرن با تمرکز کامل بر روی موارد گرامری آزمون های ملی و چینش آن ها به ترتیب اهمیت و نیز آزموزش نکات فوق العاد کاربردی و تست محور بستر مناسبی را برای کاربران فراهم می کند تا در این بخش مهم امتحان بهترین عملکرد را داشته باشند.
  • 3: اکثریت قریب به اتفاق منابع آزمون EPT و MSRT تمرکز خود را بر روی دو بخش گرامر و لغت آزمون معطوف کرده اند، در حالیکه در آزمون EPT 20% و در آزمون MSRT 40% نمره از این بخش است . بخش درک مطلب دوره آزمون های ملی نوگولرن با تحلیل تمامی تیپ سوالات آزمون و ارائه نکات کلیدی درک مطلب به داوطلبین کمک می کند که در این بخش مهم و به نسبت سخت آزمون های EPT و MSRT نمره ی مطلوبی کسب نمایند.
  • 4: اپلیکیشن نوگولرن برای اولین بار یک بخش اختصاصی برای بخش شنیداری آزمون MSRT ارائه کرده تا هم داوطلبین این آزمون با تیپ های مختلف این بخش از آزمون آشنا شوند و هم نکات کلیدی برای پاسخگویی به سوالات را فرا بگیرند.

نتیجه گیری

با توجه به اهمیت علمی دوره دکتری و لزوم ارتباط دانشجویان با مقالات و منابع علمی روز، دانش زبان انگلیسی به یک ضرورت بزرگ برای محصلان و پژوهشگران سطوح بالا تبدیل شده است. شما متقاضی کدام یک از آزمون های ملی هستید ؟ تا کنون تجربه ی شرکت در امتحان را داشته اید؟

امتیازدهی

از تجربه خود در اپلیکیشن نوگولرن برای ما بنویسید و اگر سوالاتی درباره این اپلیکیشن دارید، در دیدگاه برای ما بنویسید ما با کمال میل آماده پاسخگویی و راهنمایی شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما بخوانید

بیش از آنچه انتظار دارید!!

برنامه ریزی آموزشی در اپلیکیشن نوگولرن به شکلی است که در بازه زمانی کوتاه هر آنچه زبان آموزان برای پیشبرد اهداف آموزشی خود نیاز داشته باشند در اپلیکیشن نوگولرن در دسترس خواهد بود. در حال حاضر دوره جامع ایلتس در مراحل پایانی خود قرار دارد و به زودی داخل اپلیکیشن در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت. دوره آزمونهای ملی EPT و MSRT مراحل پایانی تدوین را سپری کرده و به زودی در دسترس عموم قرار میگیرد. دوره های TOFEL, Accent training, Common mistakes و همچنین دوره NOGO-KIDS (دوره مخصوص کودکان) در حال برنامه ریزی جهت توسعه میباشند.

دانلود اپلیکیشن نوگولرن :

دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن
دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن دانلود اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی نوگولرن