انواع اسم مفرد و جمع در زبان انگلیسی، توضیح جامع + مثال

1/5 – (3 امتیاز)

انواع اسم مفرد و جمع در زبان انگلیسی

تو زبان انگلیسی مثل بسیاری از زبان های دیگه، اسامی از لحاظ شمارش به اسامی مفرد و جمع تقسیم بندی میشن. حالا اگه از خودتون میپرسین که چرا باید اسامی مفرد در انگلیسی و همچنین اسم جمع در زبان انگلیسی رو بشناسید باید بگیم که این موضوع هم در گفتار و نوشتار شما مهمه و هم تا حدی در فهم شما از زبان تاثیرگذاره. تو این مقاله از سری مقالات آموزش گرامر زبان انگلیسی قراره تمام قوانین جمع بستن اسم ها در انگلیسی را همراه با انواع اسامی جمع و مفرد در انگلیسی، یک بار و برای همیشه یاد بگیریم تا دیگه در استفاده کردن ازشون به مشکل نخوریم.

اسامی جمع و مفرد در انگلیسی

شاید از خود پرسیده باشید چرا اسم مفرد و اسم جمع زبان را باید یاد بگیریم و بشناسیم؟چون تو زبان انگلیسی فاعل و فعل از لحاظ شمارش از هم تبعیت میکنن. یعنی برای فاعل مفرد باید فعل مفرد به کار برد و برای فاعل جمع هم فعل جمع.

چون یک سری کلمات با توجه به معنی که در جمله ایجاد میکنن حتما باید با اسم مفرد و جمعی که از لحاظ معنایی مطابقت داره بیان. به عنوان مثال نمیشه گفت:

I have a lot of friendعلت : بعد از کلمه A lot of باید از شکل جمع کلمه friend یعنی friends استفاده کرد.

قوانین جمع بستن اسم ها در انگلیسی

قوانین جمع بستن اسم ها در انگلیسی
قوانین جمع بستن اسم ها در انگلیسی

در زبان انگلیسی حرف s همون کاربرد “ها” جمع در فارسی رو داره. همانطور که اکثر اسم های مفرد فارسی با اضافه کردن “ها” تبدیل به اسم جمع میشن، تو انگلیسی هم میشه به بیشتر کلمات “s” اضافه کرد.

خوشبختانه بیشتر از 90 درصد کلمات از همین قاعده پیروی میکنن. اما متاسفانه یک سری کلمات دیگه هم هستن که فقط با یه “s” ساده به اسم جمع تبدیل نمیشن و از قواعد خاص خودشون پیروی میکنن. یه دسته سوم هم داریم. کلماتی که به نظر میاد باید طبق الگو خاصی باشن اما اینطور نیست و استثنا هستن. البته گاها تعدادشون انقدر زیاده که خیلی دیگه نمیشه بهشون گفت استثنا. این بخش از مقاله مربوط به همین دسته دوم و سومه. یعنی کلماتی که با اضافه کردن “s” تبدیل به اسم جمع نمیشن و استثناها.

1. اسم هایی که به SH، CH، Z، X، S ختم می شوند

قوانین جمع بستن اسم ها در انگلیسی
قوانین جمع بستن اسم ها در انگلیسی
اسم مفرداسم جمع
BoxBoxes
LossLosses
BuzzBuzzes
MatchMatches
RushRushes

2. اسم هایی که به O ختم می شوند ( حرف قبل با صدا، بی صدا )

اسم هایی که با یه حرف بی صدا به همراه o تموم میشن رو هم باید با “es” تبدیل به جمع کنیم.

اسم مفرداسم جمع
PotatoPotatoes
CargoCargoes
HeroHeroes
MottoMottoes
BuffaloBuffaloes
MosquitoMosquitoes

اسم هایی که با یه حرف با صدا به همراه o تموم میشن رو هم باید با “s” تبدیل به جمع کنیم.

مثال اسامی جمع و مفرد در انگلیسی
اسم مفرداسم جمع
CameoCameos
foliofolios

البته اسم هایی هم هستن که با یه حرف بی صدا به همراه o تموم میشن و طبق قانونی که گفتیم باید “es” بگیرن اما با “s” تبدیل به اسم جمع میشن. یکی از همون استثناهایی که بالا گفتیم.

اسم مفرداسم جمع
PhotoPhotos
ZeroZeros
PianoPianos

3. اسم هایی که به Y ختم می شوند

اسم هایی که به Y ختم می شوند
اسم هایی که به Y ختم می شوند

کلماتی که به حرف “y” ختم میشن و حرف قبل از y هم یه حرف بی صدا باشه، باید “y” رو به “I” تبدیل کنیم و به اخر کلمه “es” اضافه کنیم.

اسم مفرداسم جمع
BerryBerries
FlyFlies
CountryCountries
SkySkies

البته تو این قانون هم استثنا وجود داره. کلماتی هم هستن که به “y” ختم میشن و اتفاقا حرف قبل از y هم یه حرف بی صداست اما اسم هیچ تغییری نمیکنه و برای تبدیل کردنش به اسم جمع باید فقط بهشون “s” اضافه کرد.

اسم مفرداسم جمع
MonkeyMonkeys
ChimneyChimneys
ValleyValleys
BoyBoys
DayDays

4. اسم هایی که به f یا fe ختم می شوند

برخی از اسم هایی که به “f” و یا “fe” ختم میشن برای تبدیل کردنشون به اسم جمع باید حرف f رو به “v” تبدیل کنیم و بعد به کلمه “s” یا “es” اضافه کنیم.

اسم مفرداسم جمع
KnifeKnives
ShelfShelves
WifeWives
CalfCalves
LeafLeaves
LifeLives

5. اسامی جمع بی قاعده در زبان انگلیسی

بعضی اسم ها با تغییر یکی از حروف صدادار تبدیل به اسم جمع در زبان انگلیسی میشن.

اسم مفرداسم جمع
ManMen
WomanWomen
FootFeet
ToothTeeth
MouseMice

نکته : اسم های مرکب ساخته شده از اسامی بالا هم از همین قانون تبعیت میکنن

6. اسامی با همان اشکال جمع و مفرد

اسامی با همان اشکال جمع و مفرد

اسم هایی هم هستن که حالت مفرد و جمعشون به یه شکله و عملا برای تبدیل کردنشون از اسم مفرد به جمع هیچ چیزی بهشون اضافه نمیکنیم.

اسم مفرداسم جمع
DeerDeer
SheepSheep
JapaneseJapanese
PortuguesePortuguese

7. در اسم های مرکب معمولا دومین کلمه جمع میشه

اسم هایی که از دو اسم تشکیل میشود معمولا برای جمع بستن این نوع کلمات، اسم دوم را به صورت جمع استفاده میکنیم. به مثال های زیر توجه کنید:

اسم مفرداسم جمع
HandfulHandfuls
CarparkCarparks
Taxi driverTaxi drivers
Grown-upGrown-ups

همانطور که در بالا اشاره شد ” معمولا “ از این ساختار استفاده می‌شود پس این نوع از کلمات هم شامل استثناء می‌شوند. به مثال های زیر توجه کنید:

اسم مفرداسم جمع
Passer-byPassers-by
Mother-in-lawMothers-in-law

8. اسامی که فقط باید حفظ کرد

بسیاری از کلماتی که از زبان های دیگه به انگلیسی وارد شدن در ساخت اسم جمع از قوانین همون زبان پیروی میکنن و چون این اسم ها از زبان های زیادی گرفته شده و احتمالا با قوانین زبانشون هم آشنایی نداریم، بهتره که این اسامی رو حفظ کنیم.

اسم مفرداسم جمع
SingularPlural
HypothesesHypothesis
CurriculumCurricula
BacteriumBacteria

همانطور که در بالا اشاره شد ” معمولا “ از این ساختار استفاده می‌شود پس این نوع از کلمات هم شامل استثناء می‌شوند. به مثال های زیر توجه کنید:

اسم مفرداسم جمع
Passer-byPassers-by
Mother-in-lawMothers-in-law

جمع بندی مقاله اسامی جمع و مفرد در انگلیسی

اسامی جمع و مفرد در انگلیسی هم از گرامرهای ساده زبان انگلیسی هستند و هم سخت، اکثر اسامی برای اینکه تبدیل به اسم جمع بشن به حرف “s” نیاز دارن و تا اینجای بحث همه چیز سادست. اما این موضوع درمورد تمام اسامی صادق نیست و الگوهای دیگه ای هم وجود داره که دونستنشون باعث میشه هم این اسم ها رو بشناسیم و هم بتونیم از شکل صحیحشون تو گفتار و نوشتار استفاده کنیم. چنانچه در خصوص اسامی مفرد در انگلیسی و یا اسم جمع در انگلیسی سوالی دارید در بخش کامنت ها بپرسید تا پاسخ دهیم.

خب حالا وقت امتحانه 🙂

الان که با انواع اسم مفرد در انگلیسی و اسم جمع آشنا شدید وقتشه یه آزمون بدید تا سطح یادگیریتونو بسنجید. همین حالا تست زیر رو بزن ببین چقدر تونستی مطالب رو درک کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =